Make your own free website on Tripod.com

Editör’den

 Ağustos sayımızla merhaba;

 Yaz sıcağında siyasetin ateşinin yükselmesi, dergimizin gündemini de belirledi. Türkiye, birbirine bağlantılı ve her biri çözümsüzlüğe terkedilmiş bir dizi sorunun kıskacında kötürüm hale geldi. Artık iyice karışan kafalar ve belirsizleşen çizgileriyle siyaset ve düşünce dünyası, ne devlet ne de toplum katında anlamlı çözümler üretemiyor. Yaşadığımız tarihsel kırılma anında, topyekün sorunlarla yaşamaya yatmış durumdayız. Elbette karamsarlığa meydan vermeden hep birlikte bir çıkış yolu bulacağız.

 Bu sayıda, siyasetin krizi ve daha genelde sistemin krizine ayna tutup, nesnel bir fotoğraf sunmaya çalıştık ve bu fotoğraf dolayısıyla çözüm önerileri, daha doğrusu çözüm perspektiflerini gündeme taşıdık. Kapak dosyamızda; Burhan Metin, Mahir Kaynak ve Abdullah Muradoğlu krizin analizini ve yakın geleceğe etkilerini, Altay Ünaltay ve Ahmet Özcan, siyasi sistem, anayasa ve restorasyon bağlamında çözüm perspektiflerini ve Erol Göka, krizin psikopolitiği ekseninde karizmatik liderlik misyonunun çözüm için olasılıklarını ele alıyorlar.

 Dosyamıza paralel olarak gündem analiz sayfalarında; Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın olası Irak operasyonuna dair analizi, EIR’den yine aynı konuyla ilgili ilginç bilgi ve yorumların yer aldığı iki tercüme bulunmaktadır. Ayrıca Erol Erdener’in Ankara kulislerini harmanlayan güncel politik analizi de dosyamızı tamamlıyor.

 Bu sayıda gündemimizi de içeren, ama daha geniş ufuktan Attila İlhan ile bir söyleşimiz var. Güncel konular yanında Türkiye’nin temel sorunlarına dair ilginç tespitleri ve yorumlarıyla Attila İlhan söyleşisinin çok konuşulacağına inanıyoruz.

 Amerikalı siyasetçi ve entelektüel, Lyndon Larouche’in bu sayıdaki yazısı İngiltere’nin “Yeni Terörizm” dalgası politikası. Şaşırtıcı ve sınırları zorlayıcı bilgi ve yorumlarıyla Larouche sarsıntısı sürüyor.

 Bu sayıda ayrıca; “Hristiyan Siyonizmi” başlıklı bir tercümemiz daha var. Konuyla ilgilenenler için hayli ufuk açıcı bir makale.

 Ağustos sayımız,  Adnan Boynukara’nın Bor Madenleri ile ilgili detaylı bir araştırması, Taha Özhan’ın Dünya Sistemi Teorisi, Yılmaz Tezkan’ın Asimetrik Savaş, Reha Çamuroğlu, İhsan Eliaçık, İlhami Güler ve Mustafa Şahin’in düşünce yazıları ile oldukça zengin bir içeriğe sahip. Tarihten Güncelliğe, Zirvedekiler ve Kültür – Sanat bölümlerimizde ilginize layık içeriğiyle sürüyor.

 YARIN, “Söz tükenmedi umut yaşıyor” diyerek çıkmıştı. Sözümüzde, umudumuz da her geçen sayı çoğalıyor. Eylül sayımızda buluşmak üzere, esen kalın.